Transair - system dedykowany do efektywnego przesyłu sprężonego powietrza
Transair? firmy Parker, to system rurociągów rozwijany od ponad 20 lat. To system modułowy, który można poprawnie zaprojektować korzystając z narzędzi obliczeniowych i projektowych. Jest to system z 10-letnią gwarancją, który można zbudować samodzielnie w zasadzie po kilkugodzinnym szkoleniu.
Parametry przesyłu sprężonego powietrza w rurociągach Transair© nie zmieniają się prze całe życie instalacji dla tego samego strumienia powietrza.
Transair© firmy Parker, to system wszechstronny:
- Profile wykonane z tego materiału są lekkie i obniżają koszty związane z budową całej instalacji, a jednocześnie bardzo łatwo się je kształtuje, co pozwala dopasowywać elementy pod konkretny projekt,
- Niezwykle ważne jest to, że nowoczesne systemy Transair? - Parker mają swoje zastosowanie zarówno w małych warsztatach, jak i w wielkich zakładach przemysłowych czy w fabrykach. Nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń związanych z wielkością instalacji Transair, a jej niski ciężar umożliwia montaż na ścianach, suficie czy w korytkach dla przewodów oraz w każdym innym miejscu, zależnie od wymagań projektowych,
- Ogromną zaletą rozwiązania Transair jest również możliwość utrzymania stałego, naprawdę wysokiego ciśnienia roboczego powietrza w każdym punkcie instalacji. Przy profilach o średnicy do 100 mm jest to stałe ciśnienie 16 bar,
- Dla większych średnic, to 13 bar przy instalacjach o większych średnicach. Takie parametry są osiągalne przede wszystkim dzięki dobremu projektowi całego systemu.
- W instalacji nie występują konstrukcyjne przeszkody, rury są idealnie gładkie w środku, a więc powietrze w żadnym punkcie instalacji nie natrafia na bariery, które utrudniają jego przepływ. Brak restrykcji pozwala na zachowanie pełnej wydajności przesyłu powietrza w całym zakładzie, a jednocześnie przekłada się na niższe łączne koszty eksploatacji instalacji.
- Modułowa konstrukcja Transair? firmy Parker zapewnia dodatkowo ogromne możliwości rozbudowy instalacji. Punkty odbioru sprężonego powietrza można montować nawet bez konieczności wyłączania całego systemu, pod ciśnieniem, a więc i bez potrzeby wyłączania urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem w firmie.
Wieloletnia gwarancja dla systemów Parker
Oczywisty dowód na wysoką jakość rozwiązań systemu Transair?, to udzielana aż 10-letnia gwarancja na każdy system sprężonego powietrza Transair?.
Co bardzo ważne, wykorzystanie aluminiowych modułów sprawia, że instalacja nie wymaga żadnej konserwacji, zmniejszając tym samym koszt jej utrzymania. Rurociągi są wykonywane zgodnie z wymogami dyrektyw PED oraz posiadają na każdym elemencie nadany, oznaczony i nadrukowany znak CE.
Transair posiada międzynarodowy certyfikat normy ISO 9001, certyfikat jakości ?TÜV Rheinland? oraz certyfikat ?QUALICOAT?, który jest potwierdzeniem stosowania najwyższej jakości aluminium do produkcji profili.
Wykorzystanie instalacji sprężonego powietrza
Instalacje sprężonego powietrza dostarczają bardzo drogą energię tego medium. Trzeba w związku z tym przesyłać ją tak, aby tracić na tym jak najmniej. Energia ta, z powodzeniem wykorzystywana jest do zasilania wielu urządzeń roboczych, specjalistycznych narzędzi czy maszyn przemysłowych. Sprężone powietrze wykorzystują między innymi:
- młoty i narzędzia pneumatyczne;
- pistolety do malowania, nadmuchowe oraz maszyny czyszczące, na przykład piaskujące;
- maszyny produkcyjne z napędami i sterowaniem pneumatycznym.
Pneumatyka w wielu przypadkach jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem od innych napędów. Instalacje pneumatyczne są lżejsze, tańsze we wdrożeniu i przy tym naprawdę niedrogie w utrzymaniu.
Systemy sprężonego powietrza w praktyce prawie zawsze zawierają następujące elementy:
- kompresory sprężające właściwą ilość powietrza pod odpowiednim wymaganym ciśnieniem (najczęściej około 7 bar);
- filtry i osuszacze sprężonego powietrza;
- zbiorniki ciśnieniowe;
- system rurociągów do przesyłu energii sprężonego powietrza;
- przyłącza, rozdzielacze i punkty odbiorcze sprężonego powietrza;
- systemy monitoringu przepływu, ciśnienia i energii pobieranej do sprężania oraz systemy nadrzędnego sterowania sprężarkami i sprężarkowniami.
Najważniejsze zalety aluminiowej instalacji Transair
Aluminiowa instalacja sprężonego powietrza jest inna od rozwiązań tradycyjnych, dzięki temu posiada mnóstwo zalet, które zdecydowanie przemawiają za jej wyborem. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć:
- bezproblemowa praca w temperaturze od -20 do 60oC;
- uzyskanie wysokiego ciśnienia roboczego, 13 lub 16 bar;
- długa żywotność bez konieczności konserwacji ? aż 10 lat gwarancji;
- lekkość profili pozwala na ich montaż w dowolnym miejscu, nawet w korytkach kablowych;
- modułowa konstrukcja umożliwia szybą rozbudowę systemu bez jego wyłączania;
- gwarantowana najwyższa możliwa szczelność;
- instalację można łatwo zmontować, potem rozmontować i w razie potrzeby ponownie zmontować;
- niskie są w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych łączne koszty materiału i robocizny razem z kosztami posiadania instalacji.
Jesteśmy firmą bardzo elastyczną, która zawsze stara się dopasować do potrzeb swoich Klientów. Naszym zdaniem wykonanie aluminiowej instalacji sprężonego powietrza Transair? - Parker jest rozwiązaniem najrozsądniejszym nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także trwałości oraz samej prostoty montażu i ewentualnej rozbudowy.
O czym warto pamiętać wybierając materiał do wykonania instalacji sprężonego powietrza:
Rury stalowe oraz stal ocynkowana
- są trudne i czasochłonne w montażu, między innymi przez dużą masę;
- stal łatwo koroduje, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz;
- konieczna jest regularna konserwacja i zabezpieczanie antykorozyjne;
- do budowy lub rozbudowy potrzeba specjalistycznych narzędzi, między innymi do gwintowania oraz spawania.
Instalacje ze stali nierdzewnej
- instalacja jest chropowata, co przyczynia się do spadku ciśnienia (współczynnik Ra dla rurociągów Transair? jest 10-krotnie niższy niż dla rur ze stali nierdzewnej!);
- bardzo wysoki koszt modyfikacji/rozbudowy;
- do wykonania potrzeba kosztownych, specjalistycznych narzędzi montażowych.
Instalacje z tworzyw sztucznych (rurociągi lub węże elsatyczne)
- bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne;
- wraz z wiekiem mogą kruszeć;
- niezalecane do instalacji zewnętrznych z racji podatności na promieniowanie UV;
- instalacja jest niepewna, skoki ciśnienia oraz temperatury mogą ją uszkadzać;
- trudno ustalić, czy dane tworzywo sztuczne będzie odporne na oleje sprężarkowe.